Trevlig present, färdiginslagen i snygg låda. Att ge bort något där hållbarhet och återanvändning är ett tema känns extra bra. I lådan finns 4 kökshanddukar, randig, rutiga och enfärgad, samt 2 grytlappar i rött och vitt. En gåva som ger glädje i köket.
Som arbetsgivare är det alltid uppskattat att uppmärksamma personalen. Önskar Du ge bort många i present – kontakta kundservice@nolhagahem.se för offert.
- Storlekar: handdukar 50 x 70 cm, grytlappar 20 x 20 cm
- Kvalitet: 99 % återvunnet material, (65% återvunnen bomull / 35% återvunnen polyester)
Recycling By Wille använder material som blivit över från andra textilproduktioner och skapar nya produkter av det som annars bara slängs bort. Därmed sparar de upp till 50 procent vatten och 30 procent energi. Eftersom de samlar in, sorterar och tar tillvara andras tygspill kan de skapa nya produkter helt utan att färga om eller tillsätta kemikalier.