Denna emaljerade gjutjärnsgryta i svart och beige från Orrefors Jernbruk är både praktisk och stilren, finns i tre olika storlekar och är med andra ord perfekt för både långkok och snabbare vardagsrätter.
Gjutjärnet ger en jämn värmefördelning som gör att du kan laga mat på låg värme under lång tid, vilket resulterar i smakrika och möra rätter. Den förstärkta botten och den imponerande tjockleken på 7 mm gör att grytan har en fantastisk hållbarhet och tål intensiva användningar i köket.
Den emaljerade ytan gör att grytan både är lätt att rengöra och bevarar sin lyster över tid. Tänk på att denna gryta inte ska diskas i diskmaskin – handdisk rekommenderas för att bevara både material och finish.
Oavsett om du planerar att laga en saftig gryta för helgen eller en snabb middag på en vardag, är denna gjutjärnsgryta ett oumbärligt redskap i ditt kök.
Grytorna säljs styckvis. Välj mellan tre olika storlekar eller investera i en av varje.
- Storlekar: 22 x 10 cm, 36 x 22 x 17 cm & 26 x 12 cm
- Volym: 2,8 l, 4 l & 5 l
- Material: Gjutjärn. Emaljerad.
- Fungerar även på induktionshäll
Skötselråd: Handdisk, tål ej att diskas i diskmaskin.
Bilderna visar grytorna i storleksordningen 2,8 l, 4 l & 5 l.